Perła Warmii Perła Warmii Perła Warmii Perła Warmii Perła Warmii Perła Warmii

Atrakcje w okolicy

Witamy » Atrakcje w okolicy

 

W okolicach Lidzbarka Warmińskiego jest wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc;

IGNALIN - wieś założona w latach 1333-1342 przez Henryka Lutra (wójt warmiński). W okolicy wsi rozegrała się bitwa armii napoleońskiej z wojskami prusko-rosyjskimi (10 czerwca 1807), znana jako bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim. Bitwa nie została rozstrzygnięta, obie strony odniosły duże straty po około 7-8 tys. zabitych i rannych. Bitwa pod Heilsbergiem odnotowana została na "Łuku Triumfalnym" w Paryżu.

STOCZEK KLASZTORNY - wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim (gmina Kiwity), na wschód od Lidzbarka Warmińskiego. Znajduje się tutaj znane sanktuarium maryjne z bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Sanktuarium w Stoczku posiada tytuł bazyliki mniejszej nadany przez papieża Jana Pawła II 19 maja 1987 r. W części klasztornej sanktuarium znajduje się izba pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. "Prymas Tysiąclecia" był więziony w Sanktuarium w latach 1953-1954.

RESZEL - małe miasto warmińskie, z wieloma zabytkami, należące do sieci cittaslow.

Zabytki Reszla:

Zamek Biskupów Warmińskich - zbudowany w latach 1350-1401, na planie kwadratu, z dziedzińcem wewnętrznym i krużgankami. Obecnie w zamku znajduje się hotel, a miejscu dawnej kaplicy ewangelickiej powstała w latach osiemdziesiątych galeria sztuki współczesnej.

Kościół farny pw. św. Piotra i Pawła - budowę rozpoczęto w 1348 (lub po 1360[4]), wzmiankowany w dokumentach w 1402 początkowo była to trójnawowa hala bez prezbiterium, z okazała wieżą od strony zachodniej oraz zakrystia i kruchtą od strony północnej. Kościół uległ znacznemu zniszczeniu w pożarze z 1774. Do 1945 w kościelnym skarbcu przechowywano kilka wartościowych, gotyckich sprzętów liturgicznych, w tym krzyż relikwiarzowy z ok. 1400, relikwiarz św. Piotra z XVI w., kielich ufundowany przez biskupa Łukasza Watzenrode z ok. 1500. W kościele jest możliwość wejścia na zabytkową 52. metrową wieżę. Można w niej zobaczyć zabytkowy mechanizm zegara (1913) oraz dzwony kościelne.

Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego z XVIII w. (do zmiany tytułu w 1963 – kościół pw. św. Krzyża, zwany także gimnazjalnym)
Gotyckie mosty (murowane z cegły) nad Sajną: Rybacki XIV w. (przy nim była miejska Brama Rybacka), Niski oraz trzeci most z XIV w. (w znacznej części obsypany ziemią, który przechodził przez zasypaną fosę biegnącą niegdyś po zachodniej stronie starego miasta.Most ten chroniła Brama Wysoka), fragment murów obronnych z XIV w.spichlerz' o konstrukcji ryglowej z XVIII w., kolegium pojezuickie, stara plebania - rezydencja archiprezbitera z XV w.[5], przebudowywana ok. 1700 r., także w XIX w., klasycystyczny ratusz z XIX w.
Ciekawostki związane z Reszlem:
Proces o czary - 21 sierpnia 1811 w Reszlu miał miejsce ostatni w Europie przypadek spalenia czarownicy na stosie. Ofiarą była Barbara Zdunk. Oskarżano ją jednak nie tylko o czary, ale przede wszystkim o podpalenie, bowiem w 1807 na zamku miał miejsce pożar, którego przyczyny pozostają niejasne. Proces trwał 3 lata. Sprawa winy budziła kontrowersje, jednak sąd w Królewcu zatwierdził wyrok. Przed spaleniem skazaną uduszono.
Tradycje lotnicze - w roku 1910 w firmie Friedrich Fest w Reszlu wyprodukowano samolot według projektu inżyniera Bloessa z Kętrzyna. Maszyna była jednopłatowcem z silnikiem o mocy 50 KM. Samolot sterowany był w pozycji bocznej za pomocą skręcania skrzydła. Jego równowagę - zachowanie środka ciężkości - zapewniały metalowe rurki napełnione rtęcią. Samolot miał 10 m długości, 14 m szerokości i ważył około 450 kg. Pierwszą, nieudaną próbę startu podjęto na polu Trenkmanna koło Ramt (wieś między Reszlem, a Świętą Lipką). Po wzmocnieniu podwozia ponowiono próbę startu samolotu na twardym podłożu, na terenie posiadłości v. d. Groebena w Łankiejmach. Sterujący samolotem inż. Bloess bez problemów osiągnął wysokość 30 m. W trakcie lądowania samolot uległ uszkodzeniu. Był to jedyny samolot wyprodukowany w Reszlu.

ŚWIĘTA LIPKA - wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim. Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia NM Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. W bazylice znajdują się organy z 1719-1721 wykonane przez Jana Josua Mosengla z Królewca. Organy posiadają 40 głosów i ruchome figurki, a prospekt organowy wykonał snycerz z Reszla – Krzysztof Peucker.

Lokalizacja

Perła Warmii
Dariusz Cytowicz

11-100 Lidzbark Warmiński
ul. Dąbrowskiego 22c
tel.: 601 254 282, 661 508 052
Email: rezerwacje@perlawarmii.pl
Email: bankiety@perlawarmii.plDojazd


Wyświetl większą mapę dojazdu do Perła Warmii